0850 707 04 84 info@turzz.com

Giriş Yap

Kayıt Ol

Bir hesap oluşturduktan sonra, ödeme durumunuzu takip edebilecek, onayı takip edebilecek ve ayrıca turu bitirdikten sonra da turu değerlendirebileceksiniz..
Kullanıcı Adı*
Şifre*
Şifre Konfirme*
İsim*
Soy İsim*
Email*
Telefon*
Ülke*
* Form göndermeyi onayladığınızda Gizlilik Sözleşmesi Onaylanmış sayılır. Bilgileriniz Tur Acentesi ile paylaşılacaktır.
Lütfen sonraki adıma geçmeden önce tüm hüküm ve koşulları kabul edin

Zaten bir üye misiniz?

Giriş Yap

Kastamonu Turları

Batı Karadeniz turlarının vazgeçilmez adresi Kastamonu, bir kıyı şehridir. Tarihi konumu gereği birçok eser ve müzeye de ev sahipliği yapıyor. Meraklıları için daha detaylı bahsetmek gerekirse Kastamonu’nda antik çay ve Türk-İslam döneminden çokça eser ve yapı bulunuyor. Evliyalar şehri olarak da bilinen ilimiz Anadolu’daki en eski yerleşim yerlerinden biri. Tüm bunların yanı sıra şehirde yapılan kazılarda orta paleolitik ve kalkolitik döneme ait eserler de bulunmuş. Tarihle ilgilenen gezginlerin uğrak mekanı olan Kastamonu herkesin mutlaka görmesi gereken yerlerden.

Tarihi oldukça uzun olan ilimiz zamanında birçok farklı medeniyete de ev sahipliği yapmış. Hititlerden Kaşkalılara, Romalılardan Bizanslılara kadar Kastamonu’nun tarihinde yok yok. Biraz daha yakın geçmişe bakacak olursak Kastamonu, Çanakkale Savaşı ve İstiklal Savaşı’nda en çok şehit veren ilimiz olarak biliniyor. Zaten Kurtuluş Savaşı’na en fazla asker de bu ilimizden çıkmış. Geçmişten günümüze uzanan vatanseverlikleri Kastamonuluları bizler için daha bir özel yapıyor.
Bu yıl tatil için aklınızda bir Karadeniz turu varsa Kastamonu kesinlikle uğramanız gereken yerlerden. Kastamonu yemyeşil bitki örtüsü, eşsiz deniz manzaraları ve serin iklimiyle huzur dolu tatillerin en sevilen duraklarından. Sizler için maviyle yeşilin binbir tonuna ev sahipliği yapan ilimizin mutlaka görülmesi gereken yerlerini derledik. İşte onlardan en sevdiklerimiz:

Valla Kanyonu

Kastamonu’nun yeşilliğin ortasında, maviliklerin yanında olmasından bahsetmişken listeye tam da buna uygun bir yer ile başlayalım dedik. Bu kanyon 10 km uzunlukta ve 800 ila 1200 metre arasında değişen derinliklere sahip. Valla Kanyonu Küre Dağları Milli Parkı içerisinde bulunuyor. Bunun yanı sıra kendileri dünyanın en derin ikinci kanyonu. Sırf bu unvanı için bile kanyon ziyaret etmeye değer. Ancak belirtmekte fayda var ki burada rehbersiz geçişlere izin verilmiyor. Nedeni ise kayalık uçurumlar oldukça dik olması.

Horma Kanyonu

Listemize bir kanyonla daha devam ediyoruz. Horma Kanyonu da Küre Dağları Milli Parkı içerisinde bulunuyor. Halk arasında Su Çıkaran Kayası olarak bilinen Horma Kanyonu Valla Kanyonuna nazaran daha güvenli bir bölge. Üstelik içerisinde 3 kilometrelik bir yürüyüş parkuru da bulunuyor. Ilıca Şelalesine kadar uzanan bu parkurda doğanın içerisinde dilediğiniz kadar yürüyüş yapabilirsiniz.

Ilıca Şelalesi

Bahsedip anlatmamak olmaz Ilıca Şelalesi 15 metre yükseklikten dökülen suyu ile tam bir doğa harikası. Ulaşımı az önce de belirttiğimiz gibi Horma Kanyonu’ndan başlayan bir yürüyüş parkuruyla yapılıyor. Uzun uzun seyretmek isteyeceğiniz şelale adeta bir aşk filminden çıkmış gibi. Mutlaka gidip görülmesi yerlerin başında geliyor. Meraklıları için belirtmekte fayda var, uygun mevsimlerde şelalede yüzmek mümkün.

Kastamonu Kalesi

Kastamonu’nun en havalı yeri şüphesiz ki Kastamonu Kalesi. Bu kale 12. yüzyılda Bizans hükümdarı Komnenos Hanedanı tarafından yaptırılmış. Olağanüstü ışıklandırılması ve şehrin en yüksek noktalarından birinde bulunması sayesinde kale, şehrin hemen hemen her yerinden göze çarpıyor. Kastamonu manzarasına karşı bir bardak kahve içmek isterseniz gideceğiniz yer Kastamonu Kalesi olacaktır. Gitmişken panaromik manzaranın keyfini çıkarmayı unutmayın.

Kastamonu Saat Kulesi

Kastamonu ve tarih denince kaleden sonra akla gelen ilk yer bu saat kulesidir. Söz konusu kule Kastamonu Valisi Abdurrahman Nureddin Paşa tarafından 1884-1855 yılları arasında yaptırılmış. Fotoğraflarından da görebileceğiniz üzere oldukça estetik olan bu kule 12 m yükseklikte ve kesme taş kullanılarak yapılmıştır. Saatinin de Avrupa’dan getirtildiği söylenir. Gitmek isteyenler için hemen söyleyelim saat kulesi Kastamonu Hükümet Konağının tam arkasında bulunuyor.

Ilgaz Dağı Kayak Merkezi

Kış tatillerinin Karadeniz’deki merkezi Ilgaz Dağı da Kastamonu’nun sembollerinden bir tanesi. Bu dağ 65 farklı endemik bitki türüne de sahipliği yapıyor. Bunun yanı sıra bitki ve hayvan çeşitliliği ile doğa hayatını deneyimleyebileceğiniz güzel yerlerden. Kar tatili sevenlerin en sık gittiği yerlerden biri olan Ilgaz Dağı’nda 2 adet de telesiyej ve teleski tesisi bulunuyor. Kastamonu’ya kadar gidip kış turizminin vazgeçilmez noktası dağı ziyaret etmemek olmaz elbette :)

Şapka Müzesi

Bizce Kastamonu’nun en eğlenceli yeridir şapka müzesi. Bilindiği üzere Mustafa Kemal Atatürk cumhuriyetin ilanından sonra 9 günlük bir Kastamonu gezisi yapmıştır. İşte şapka devrimi de tam olarak bu gezi sırasında halka duyurulmuştur. Bu yüzden bu müzenin herkes için önemli bir anlamı var. Farklı dönem ve tarzlardan yüzlerce farklı şapkalarla karşılaşacağınız şapka müzesi kesinlikle herkesin gidip görmesi gereken bir yer. Kim bilir belki de aradığınız şapka tarzını bulmanız için doğru yer burasıdır.

Çatak Kanyonu

Dünyanın en büyük 2. kanyonu olan Valla Kanyonundan sonra çift sayılardan devam ediyoruz. Şimdiki durağımız dünyanın en büyük 4. kanyonu olan Çatak Kanyonu. Bu kanyon 900 metre yükseklikte bulunan benzersiz cam seyir terasıyla biliniyor. Bu teras uçsuz bucaksız bir manzaraya sahip. Azdavay ilçesinde bulunan bu kanyonun içerisinde bir de yürüyüş parkuru var. Yeşilin her tonuyla karşılaşacağınız bu kanyon doğa severler için tam bir karmaşadan kaçış noktası.

Call Now ButtonHemen Ara